Wenezuelskie Bitcoin Use Soars Amid Hyperinflation: 3. w Global Crypto Adoption Index

Wenezuelczycy coraz bardziej interesują się kryptokurrency, ponieważ ich kraj stoi w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego i hiperinflacji, jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę Chainalysis, zajmującą się analizą danych z łańcucha blokowego. Global Crypto Adoption Index firmy zajmuje trzecie miejsce w rankingu Wenezueli jako “kraj, który osiągnął jeden z najwyższych na świecie wskaźników wykorzystania kryptofurrency”.

Wzrost wykorzystania waluty kryptograficznej w Wenezueli
Chainalysis opublikował swoje badanie na temat wykorzystania bitcoinów w Wenezueli w czwartek, które jest częścią nadchodzącego raportu Geography of Cryptocurrency Report 2020.

“Wenezuela cierpi z powodu jednego z najgorszych kryzysów gospodarczych we współczesnej historii, a jej waluta narodowa, boliwar, staje się praktycznie bezwartościowa” – napisała firma. “W tych okolicznościach krypto waluta przejęła ważną rolę w gospodarce Wenezueli… Ponieważ wenezuelski boliwar stracił na wartości pośród hiperinflacji, Wenezuela stała się jednym z najbardziej aktywnych krajów handlujących krypto walutą na świecie”. Firma opracowała:

Kraj ten osiągnął jeden z najwyższych na świecie wskaźników wykorzystania waluty kryptograficznej, plasując się na trzecim miejscu w naszym Globalnym Indeksie Przyjęć Kryptograficznych, ponieważ wielu Wenezuelczyków korzysta z waluty kryptograficznej, aby otrzymywać przekazy pieniężne z zagranicy i chronić swoje oszczędności przed hiperinflacją.

Większość aktywności kryptograficznej w Wenezueli jest napędzana przez aktywność wymiany peer-to-peer (P2P), szczególnie na Localbitcoins, zauważono Chainalysis. “Wenezuela jest trzecim najbardziej aktywnym krajem na tej platformie, lub drugim najbardziej aktywnym, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę użytkowników Internetu i parytet siły nabywczej na mieszkańca. Wenezuela zajmuje trzecie miejsce pod względem wolumenu handlu P2P w USD, po USA i Rosji”. Wenezuelczycy używają również Bitcoin Profit rynku P2P do kupna i sprzedaży bitcoin gotówki.

Wenezuelczycy używają Bitcoin’a Soars Amid Hyperinflation: 3. na Global Crypto Adoption Index

Wolumen P2P w Wenezueli w USD i w boliwarze w okresie od lipca 2019 do czerwca 2020. Źródło: Analiza łańcuchowa
Chainalysis omówił również narodową kryptokurtę Wenezueli, petro, zapoczątkowaną przez “sporny rząd kraju, kierowany przez ukaranego przez OFAC Nicolasa Maduro i znany z korupcji i łamania praw człowieka”. W maju Stany Zjednoczone przyznały Maduro nagrodę w wysokości 15 mln dolarów i oskarżyły kilku czołowych wenezuelskich urzędników państwowych o “terroryzm narkotykowy, korupcję, handel narkotykami i inne zarzuty karne”.

Superintendencia Nacional de Criptoactivos y Actividades Conexas (Sunacrip) jest regulatorem działalności kryptońskiej w Wenezueli. Do tej pory siedem giełd kryptograficznych uzyskało licencję na handel petro. Według rządu Maduro przyjęcie petro znacznie wzrosło. Niedawno 305 wenezuelskich gmin zgodziło się na pobieranie podatków w petro.

Jedną z zatwierdzonych giełd jest Criptolago. Według agencji wywiadu finansowego Sayari właścicielem giełdy jest wenezuelski stan Zulia, a gubernator stanu, Omar Prieto, zajmuje najwyższe stanowisko kierownicze. “Prieto jest zagorzałym sojusznikiem Maduro, który osobiście podlega sankcjom USA za odmowę dostarczenia pomocy humanitarnej”, stwierdził Chainalysis.

W ciągu ostatniego roku, adresy Criptolago otrzymały ponad $380,000 bitcoinów na ponad 3,916 przelewów i wysłały ponad $360,000 na ponad 2,297 przelewów. Podczas gdy wolumen transferu na platformie wzrósł ponad 13x w ciągu ostatniego roku, “nie wydaje się, aby Criptolago pomagał Wenezuelczykom zmagającym się z największymi problemami”, twierdzi Chainalysis. Firma zwróciła uwagę, że transakcje kryptograficzne warte 1000 dolarów lub więcej stanowiły ponad 75% całkowitego wolumenu transferu, ale “przeciętny Wenezuelczyk zarabia tylko 72 centy dziennie, co oznacza, że bardzo niewielu z nich stać było na takie transfery”. Co więcej, ogólna liczba transakcji wynosiła poniżej 1000 miesięcznie.

Ekspert ds. Wenezueli powiedział firmie, że “działalność transakcyjna Criptolago sugeruje, że z platformy mogą korzystać przede wszystkim osoby związane z reżimem Maduro, które chcą wyprać fundusze lub przenieść je z Wenezueli”. Mimo to, Chainalysis potwierdził:

Mamy jednak wiele anegdotycznych dowodów na to, że ludzie w Wenezueli coraz bardziej interesują się kryptokurrency.

“Pasuje to do naszych wywiadów z ekspertami w dziedzinie kryptokurny w Ameryce Łacińskiej – użytkownicy nie tylko w Wenezueli, ale także w innych krajach, które borykają się z trudnymi warunkami ekonomicznymi, zwracają się do kryptokurny, aby zachować swoje oszczędności w obliczu dewaluacji pieniądza” – podkreśliła firma. News.Bitcoin.com poinformował również o kilku inicjatywach kryptograficznych mających na celu pomoc ludziom w Wenezueli.